Na co si dát pozor na trati 1/2 maratonu v Karlových Varech

Nejmladší ze závodů série RUNCZECHpůlmaraton v Karlových Varech – jistě patří mezi vyhledávané závody běžců z našeho regionu. Letošní pátý ročník, ozdobený zlatou známkou IAAF, proběhne 20. května, start je v 17:30 hodin na Palackého nábřeží.

Trať zůstává stejná jako v roce 2016 a ti, kdo běželi ve všech ročnících ji mají již poměrně dobře zmapovanou.

Na co by si běžci měli dát v Karlových Varech pozor?

1) Povrch tratě

Trať je z cca 85% na asfaltu. Je zde ale několik úseků po dlažbě.

První úsek je již cca 600 metrů po startu po náběhu na kolonádu a vede až téměř na druhý kilometr ke Grandhotelu Pupp. Úsek je na drobné dlažbě, která za mokra může klouzat a mezi drobnými kostkami jsou pruhy větších kamenů, které na několika místech nejsou úplně stabilní. Tento úsek se běží podruhé mezi 17,5 a 19 km.

Druhý úsek se rovněž běží dvakrát po druhé straně řeky Teplá mezi 6 a 7 km a poté v závěru mezi 19 a 20 km. Zde je rovněž drobná dlažba stabilnější, ale v některých místech trochu příčně nakloněná.

Posledním úsek na dlažbě se běží jen jednou v délce cca 400m při seběhu Masarykovy ulice k poště, před 17 km. Toto místo bylo letos v zimě opravováno a povrch je stabilnější.

Kanál Kolonáda

 

Na ostatních úsecích je potřeba si dávat pozor na kanály ( na obrázku o 1-2 cm kanál níže než dlažba – v úrovni hotelu Kolonáda), na kruhových objezdech na vnitřní straně je též dlažba, která může za mokra klouzat.

 

2) Převýšení

Trať v Karlových Varech vede podél dvou řek – Teplé a Ohře – takže je v podstatě rovinatá. Přesto má na třech místech nepříjemná stoupání, která mohou nezkušené běžce rozhodit z tempa a je potřeba se na ně připravit a běžet v těchto místech aktivně.

První úsek – stoupání a následný seběh – je vzápětí po startu v Zahradní ulici a ve druhém kole po 17 km.

Další úsek se také běží dvakrát – na 7,2 km a v samotném závěru cca 600 m před cílem – po výběhu z tunelu pod hotelem Thermal v délce cca 200m. Po tomto kopečku následuje krátký seběh, kde zvláště před cílem můžete rozbalit svůj finiš a přiřítit se na modrý koberec.

Posledním místem je před osmým kilometrem stoupání mezi tržnicí a křižovatkou u Becherovky, které následuje po krátkém seběhu.

3) Občerstvovací stanice

Občerstvovací a osvěžovací stanice jsou rozmístěné:

před 5 km po pravé straně u hotelu Richmond – občerstvovací stanice – zde bývá poměrně těsno, závodníci ještě nejsou tak roztahaní a v bezprostřední blízkosti je i předávka štafet

7,6 km – u tržnice- osvěžovací stanice 

10,5 km – u závodiště – po pravé straně – občerstvovací stanice 

12,7 km – Doubí po přeběhnutí mostu  v seběhu po levé straně- osvěžovací stanice

15,2 km – v Tuhnicích po přeběhu železničního přejezdu – občerstvovací stanice

17,5 km – u hotelu Kriváň – osvěžovací stanice

4) Předávky štafet

V rámci 1/2 maratonu v Karlových Varech se běží i dvě štafety – čtyřčlenná a dvojice (10+11 km)

Předávky jsou na 5 km ( u hotelu RICHMOND ), 10 km ( u KV arény)   a 15 km ( Západní ulice před železničním přejezdem ) pro čtyřčlenné štafety, u KV arény pro dvoučlenné štafety.  Zvláště na 5 km bývá dost těsno a štafety se proplétají mezi běžci na delší vzdálenosti.

Pro ty co běží celý půlmaraton – nezkoušejte se štafetmany zvláště krátce po předávkách držet tempo, zpravidla nasadí vyšší a mohlo by se vám vymstít!

Další informace zde doplníme blíže k termínu závodu.

Zatím s námi můžete trénovat 🙂  

 

One thought on “Na co si dát pozor na trati 1/2 maratonu v Karlových Varech”

Napsat komentář