Na co si dát pozor na trati 1/2 maratonu v Karlových Varech

Nejmladší ze závodů série RUNCZECHpůlmaraton v Karlových Varech – jistě patří mezi vyhledávané závody běžců z našeho regionu. Jedenáctý ročník, ozdobený stříbrnou známkou IAAF, proběhne v sobotu 18. května 2024, start je v 18:00 hodin na Nábřeží osvobození u hlavní pošty.

Trať se oproti předchozím ročníkům vrací do původní podoby.        

Mapa závodu je ke stažení zde.

Na co by si běžci měli dát v Karlových Varech pozor?

1) Povrch tratě

Trať je z cca 85% na asfaltu. Je zde ale několik úseků po dlažbě.

První úsek je již cca 600 metrů po startu po náběhu na kolonádu a vede v prvním i druhém okruhu až ke Grandhotelu Pupp.   Úsek je na drobné dlažbě, která za mokra může klouzat a mezi drobnými kostkami jsou pruhy větších kamenů, které na několika místech nejsou úplně stabilní.

Druhý úsek se rovněž běží dvakrát po druhé straně řeky Teplá ( cca 5 km a 20 km). Zde je rovněž drobná dlažba stabilnější, ale v některých místech trochu příčně nakloněná.

Kanál Kolonáda

Na ostatních úsecích je potřeba si dávat pozor na kanály ( na obrázku o 1-2 cm kanál níže než dlažba – v úrovni hotelu Kolonáda).

Pozor si dejte i na celou řadu drobných nerovností na prvním kilometru, kdy se ještě běží v hustém davu a není možné dobře vidět před sebe. Rovněž velké kanály uprostřed Zahradní ulice jsou dost nerovné.

2) Převýšení

Trať v Karlových Varech vede podél řeky Teplá, takže je v podstatě rovinatá. Přesto má na dvou místech nepříjemná stoupání, která mohou nezkušené běžce rozhodit z tempa a je potřeba se na ně připravit a běžet v těchto místech aktivně.

První úsek – stoupání a následný seběh – je vzápětí po startu v Zahradní ulici a běží se 2x ( hned po startu a potom na 17 km)

Další úsek se běží rovněž 2x – po výběhu z tunelu pod hotelem Thermal v délce cca 200m ( km 7,3 a 20,5). Po tomto kopečku následuje krátký seběh, kde před cílem můžete rozbalit svůj finiš a přiřítit se na modrý koberec.

Velmi mírně trať potom stoupá i od galerie směrem k Březové (2-4 km), naopak po otočce vás čeká příjemné velmi pozvolné klesání.

Nejprudší kopeček, byť krátký, je po seběhu pod tržnici k Chebskému mostu před osmým kilometrem. Naopak nejméně nápadné stoupání je po Moskevské ulici mezi 15 a 16,5 km.

3) Občerstvovací stanice

Občerstvovací a osvěžovací stanice jsou rozmístěné:

5,5 km / 18,8 km – u Císařských lázní – občerstvovací stanice

8,5 km – Autobusový terminál Tržnice  – osvěžovací stanice

10,6 km- u dostihového závodiště – občerstvovací stanice

12,6 km – Doubí po přeběhu mostu – osvěžovací stanice

15,3 km – Šumavská ulice po přeběhu závod – občerstvovací stanice

17,5 km – u hotelu Windsor – osvěžovací stanice

Zatím s námi můžete trénovat 🙂  

Běháme i v zimě.

Ubytování v Karlových Varech si můžete zajistit například zde.

One thought on “Na co si dát pozor na trati 1/2 maratonu v Karlových Varech”

Napsat komentář