Na co si dát pozor na trati 1/2 maratonu v Karlových Varech

Nejmladší ze závodů série RUNCZECHpůlmaraton v Karlových Varech – jistě patří mezi vyhledávané závody běžců z našeho regionu. Letošní sedmý ročník, ozdobený stříbrnou známkou IAAF, proběhne 18. května, start je v 18:00 hodin na Palackého nábřeží.

Trať je oproti prvním ročníkům z důvodu oprav Doubského mostu výrazně pozměněna, ale zůstala stejná jako v roce 2019.

Mapa závodu je ke stažení zde.

Na co by si běžci měli dát v Karlových Varech pozor?

1) Povrch tratě

Trať je z cca 85% na asfaltu. Je zde ale několik úseků po dlažbě.

První úsek je již cca 600 metrů po startu po náběhu na kolonádu a vede v prvním i druhém okruhu až ke Grandhotelu Pupp.   Úsek je na drobné dlažbě, která za mokra může klouzat a mezi drobnými kostkami jsou pruhy větších kamenů, které na několika místech nejsou úplně stabilní.

Druhý úsek se rovněž běží dvakrát po druhé straně řeky Teplá ( cca 6 km a 20 km). Zde je rovněž drobná dlažba stabilnější, ale v některých místech trochu příčně nakloněná.

Posledním úsek na dlažbě se běží jen jednou v délce cca 400m při seběhu Masarykovy ulice k poště ( 13 km) . Toto místo bylo loni opravováno a povrch je stabilnější.

Kanál Kolonáda

Na ostatních úsecích je potřeba si dávat pozor na kanály ( na obrázku o 1-2 cm kanál níže než dlažba – v úrovni hotelu Kolonáda), na kruhových objezdech na vnitřní straně je též dlažba, která může za mokra klouzat. Nerovnosti jsou i po okrajích Moskevské ulice, zde však probíhá na konci dubna a počátkem května rozsáhlá oprava povrchu, tak snad bude vše v lepším stavu.

2) Převýšení

Trať v Karlových Varech vede podél dvou řek – Teplé a Ohře – takže je v podstatě rovinatá. Přesto má na třech místech nepříjemná stoupání, která mohou nezkušené běžce rozhodit z tempa a je potřeba se na ně připravit a běžet v těchto místech aktivně.

První úsek – stoupání a následný seběh – je vzápětí po startu v Zahradní ulici a běží se 2x ( hned po startu a potom na 13,5 km)

Další úsek se běží rovněž 2x – po výběhu z tunelu pod hotelem Thermal v délce cca 200m ( km 6 a 20,5). Po tomto kopečku následuje krátký seběh, kde před cílem můžete rozbalit svůj finiš a přiřítit se na modrý koberec.

Posledním místem je stoupání mezi tržnicí a křižovatkou u Becherovky, které následuje po krátkém seběhu. Zde poběžíte ve třetině své trasy, zhruba na 7,5 km. Nově je malé stoupání zhruba na 9,5 km při zpátečním náběhu na nový lanový most přes Ohři.

3) Občerstvovací stanice

Občerstvovací a osvěžovací stanice jsou rozmístěné:

4,5 km – u hotelu Richmond – pravá strana – občerstvovací stanice

7,2 km – Tržnice – osvěžovací stanice

10,5 km – před kruhovým objezdem u meandru – občerstvovací stanice

12,7 km – Moskevská u magistrátu – osvěžovací stanice

15,9 km – Richmond – občerstvovací stanice

18,3 km – Richmond – osvěžovací stanice

4) Předávky štafet

V rámci 1/2 maratonu v Karlových Varech se běží i dvě štafety – čtyřčlenná a dvojice (10+11 km)

I. předávka štafet – 5 km – Mariánskolázeňská ulice – u Lázní I.

II. předávka štafet a předávka 10+11 – 10 km – Plynárenská – na úrovni meandru ve směru do Tuhnic – tedy po otočce na kruhovém objezdu pod průtahem

III. předávka štafet – 15 km – most u Grandhotelu Pupp

Další informace zde doplníme blíže k termínu závodu.

Zatím s námi můžete trénovat 🙂  

Běháme i v zimě.

Ubytování v Karlových Varech si můžete zajistit například zde.

One thought on “Na co si dát pozor na trati 1/2 maratonu v Karlových Varech”

Napsat komentář